بررسی اینترنت اشیا internet of things

اینترنت چیزها یا اینترنت اشیا (iot) شبکه ای از دستگاه های فیزیکی است, وسایل نقلیه , لوازم خانگی و موارد دیگر که با الکترونیک, نرم افزار, سنسورها و شبکه ی اتصال ادغام شده و اتصال, این اشیا را قادر به جمع آوری و مبادله ی داده ها می کند. هر چیزی که داخل زیرساخت های اینترنت تعبیه شده باشد به صورت منحصر به فرد قابل شناسایی است. بنابراین iot یک شبکه ی غول پیکراز اشیای متصل به هم است که اجازه می دهد اشیا از راه دور از طریق زیرساخت شبکه ی موجود شناسایی یا کنترل شوند.معماری iot بستگی به کاربردهای مختلف آن متفاوت است.

عناصر iot

1) اجزای سخت افزاری مانند سنسورها و محرک ها
2) اجزای میان افزاری مانند پایگاه داده برای ذخیره سازی و ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها
3) تجسم از طریق برنامه های مختلف , در این بخش از عناصر مهم و کلیدی برای ساخت iot استفاده می شود مثل : دستگاه های سنجش , ارتباطات , ذخیره سازی داده ها و …

مهمترین ویژگی های iot عبارتند از:

هوش مصنوعی : با ترکیب داده ها و الگوریتم های هوش مصنوعی و شبکه می توان اشیا را هوشمند ساخت .

قابلیت اتصال : فناوری جدید برای شبکه های iot به طور انحصاری به ارائه دهندگان اصلی وابسته نیستند و می توانند در مقیاس بسیار کوچکتر و ارزانتر فعال باشند.
سنسورها: iot تمایز خود را بدون سنسورها از دست می دهد. سنسورها به عنوان ابزار تعیین کننده عمل می کنند.

تعامل فعال: بخش عمده ای از تعامل امروز با فناوری متصل از طریق مشارکت غیرفعال صورت می گیرد. Iot یک نمونه ی جدید برای ارتباط فعال , محصول یا خدمات ارائه می دهد.
استفاده از دستگاه های کوچک: دستگاه ها در طول زمان کوچکتر ارزانتر و قوی تر می شوند .iot با چنین دستگاه هایی کامل می شوند.

مزایای iot (اینترنت اشیا)

مزایای iot درهرمنطقه بسته به شیوه ی زندگی و کسب و کار متفاوت است از مهمترین مزایای آن می توان به بهبود مشارکت مشتری , بهینه سازی تکنولوژی , کاهش ضایعات و افزایش مجموعه ی داده ها اشاره کرد .

معایب iot (اینترنت اشیا)

در کنار مزایا iot معایبی نیز دارد نظیر:
حریم خصوصی : اطلاعات شخصی قابل توجهی بدون مشارکت فعال کاربر فراهم می کند .

انعطاف پذیری: پیدا کردن چند سیستم متضاد همزمان.
چالش امنیت: یک اکوسیستم از دستگاه های متصل که به طور مداوم در شبکه ارتباط برقرار می کنند و این مسئله کاربران را در معرض انواع مختلف تهاجم قرار می دهد.

برنامه های iot (اینترنت اشیا)

Iot کاربرد خود را در زمینه ی علم و فناوری به رسمیت می شناسد . این برنامه کاربرد خود را در محاسبات , داده های بزرگ , برنامه های کاربردی شهرهوشمند, برنامه های شارژ تلفن همراه , نظارت هوشمند حمل و نقل خودکار, سیستم های مدیریت انرژی هوشمند, توزیع آب , امنیت شهری, نظارت بر محیط زیست , خرده فروشی هوشمند و غیره پیدا می کند.

تالیف و ترجمه :مهندس نرگس رحیمی کارشناس ارشد تجارت الکترونیک

منبع
Dr.Aditya Tiwary et al .2018 “Internet of things (iot):research, architectures and applications”